Interiérové alebo exteriérové rolety?

Zatienenie miestností využijete počas slnečných dní v lete aj zime. Vybrať ten ideálny spôsob tienenia môže byť pre laika ťažké. Interiérové a exteriérové rolety sa odlišujú nielen materiálom či dizajnom. Je toho oveľa viac. Napríklad potreba stavebnej prípravy. Preto by ste sa o tom, ktoré si nakoniec vyberiete, mali začať rozhodovať už vo fáze prípravy projektu.

Interiérové rolety

Interiérové rolety sa vyrábajú z rôznych materiálov. Môžete si vybrať bambusové, plisé alebo látkové rolety. Pri výbere si vopred stanovte vaše požiadavky na intenzitu tienenia. Ak chcete dosiahnuť úplné zatemnenie miestnosti, vyberajte rolety z hrubšieho textilu.

Rozdiely sú tiež vo vlastnostiach jednotlivých materiálov. Na starostlivosť sú najlepšie materiály s jednoduchou údržbou. Niektoré interiérové rolety je možné aj prať. Výhodou je povrchová úprava, vďaka ktorej rolety z vonkajšej strany odrážajú svetlo a z vnútornej odpudzujú prach.

Moderné rolety vynikajú pestrosťou farebných motívov. Preto po nich pri zariaďovaní domácnosti siaha stále veľa ľudí. Môžete si vybrať jednofarebné aj vzorované rolety. Každú miestnosť je tak možné oživiť iným vzorom.

Výhody a nevýhody interiérových roliet

Okrem bohatého výberu dizajnov je najväčším lákadlom roliet ich cena. Pri ich montáži navyše nie sú potrebné žiadne stavebné úpravy.

Nevýhodou roliet je, že nechránia okno pred prehriatím a nezamedzujú únikom tepla. Nemôžete si tiež regulovať priepustnosť svetla ako je tomu u žalúzií. Množstvo svetla sa dá ovplyvniť len spustením do určitej výšky. Ak sa obávate o nedostatok súkromia pri vytiahnutých roletách, doplníte ich záclonami. Kombinácia roliet a záclon tiež pôsobí mäkko a útulne.

Vonkajšie rolety

Vonkajšie rolety plnia okrem tieniacej funkcie aj termoregulačnú. V zimnom období pomáhajú brániť úniku tepla a v lete chránia sklá okien pred prehriatím. Ak ste zvedaví na to, či dokážu celkom zatemniť miestnosť, odpoveď je áno. Nevýhodou však môže byť menšia možnosť regulácie prieniku svetla naproti vonkajším žalúziám.

Keďže je vonkajšie rolety možné doplniť o bezpečnostný zámok, slúžia aj ako ochrana pred vlámaním. Okrem toho eliminujú hluky z okolia domu. Pri kúpe máte na výber z dvoch materiálov — hliníka a plastu. Pri oboch materiálových prevedeniach si je možné vyberať z mnohých farebných prevedení. Vonkajšie rolety tak dokonale zladíte s celkovým dizajnom domu, plotu a brány.

Ak sa rozhodnete pre vonkajšie rolety, nezabudnite na to myslieť už vo fáze prípravy projektu. Ich montáž vyžaduje stavebnú prípravu.

Screenové rolety

Samostatnú kategóriu tvoria screenové rolety. Donedávna ste ich mohli nájsť najmä na veľkých presklených plochách alebo výkladoch. Postupne si však našli cestu aj do rodinných domov. Screenové rolety sa montujú na okná z vonkajšej strany, vďaka čomu ochránia sklo pred prehriatím. Pomáhajú tak udržiavať príjemnú klímu v dome aj po čas najhorúcejších dní.

Tento typ roliet sa vyrába z redších tkanín zhotovených zo skleneného vlákna, PVC a polyesteru v rôznych pomeroch podľa jednotlivých výrobcov. Použité materiály dobre odolávajú poveternostným podmienkam a majú dlhú životnosť. Ochránia pred pohľadmi okoloidúcich a susedov, pričom nebránia viditeľnosti smerom von. Pri kúpe máte na výber z látok s rôznou priepustnosťou v mnohých farbách. To zabezpečuje ochranu pred nadmerným slnečným žiarením pri zachovaní príjemných svetelných podmienok.

PK, Prodom

Telefón:

0911 776 232

Emailová adres:

info@noveprojektydomov.com